Raster to jednotonalny obraz skÂładajÂący siĂŞ z drobnych kropek (lub w szczególnym przypadku z linii), dajÂący podczas oglÂądania z normalnej odlegÂłoÂści wraÂżenie istnienia póÂłtonów, gdy kropki te sÂą juÂż na tyle maÂłe, Âże zlewajÂą siĂŞ z otaczajÂącym je tÂłem. JasnoÂść osiÂągniĂŞtych w ten sposób póÂłtonów wynika ze stosunku powierzchni zajĂŞtej przez elementy rastra (plamki rastra) do powierzchni otaczajÂącego te elementy niezadrukowanego jasnego (najczĂŞÂściej biaÂłego) podÂłoÂża drukowego.
Raster ma zastosowanie w poligrafii, gdzie niemal we wszystkich technikach druku nie moÂżna uÂżyć farby drukowej na róÂżnych poziomach natĂŞÂżenia koloru, poniewaÂż farby nie rozcieńcza siĂŞ miejscowo, ani nie róÂżnicuje siĂŞ gruboÂści jej powÂłoki. NakÂładanie farby drukarskiej na podÂłoÂże moÂżna okreÂślić w ten sposób: albo zostaÂła naÂłoÂżona w 100%, albo nie ma jej w ogóle. Jedynie w druku wklĂŞsÂłym istnieje pewna moÂżliwoÂść nakÂładania farby o róÂżnej gruboÂści i uzyskiwania dziĂŞki temu ograniczonego waloryzowania koloru farby, przy czym nawet w tym przypadku jest to nadal typowy druk rastrowy.
Obecnie stosuje siĂŞ wy³¹cznie raster uzyskany metodÂą cyfrowego przetwarzania obrazu na RIP-ie. Raster tak uzyskany to raster elektroniczny (raster cyfrowy). WyróÂżniamy dwa rodzaje rastra elektronicznego:
1. Raster amplitudowy
2. Raster stochastycznyRaster amplitudowy jest cyfrowym odpowiednikiem rastra autotypijnego (stÂąd nazwy "klasyczny" czy "tradycyjny"), z tÂą jednak róÂżnicÂą, Âże w rastrze amplitudowym oprócz typowego ksztaÂłtu punktów rastrowych w postaci coraz wiĂŞkszych kóÂł moÂżna uzyskać równieÂż wiele innych ksztaÂłtów. ZbieÂżne z rastrem autotypijnym jest istnienie liniatury rastra, kÂątów rastra, oraz mory (wraz z jej szczególnÂą postaciÂą – rozetkÂą).
W rastrze stochastycznym punkty rastrowe sÂą rozmieszczone w sposób pseudolosowy, wedÂług konkretnego algorytmu, i mogÂą tworzyć pozornie nieuporzÂądkowanÂą mieszaninĂŞ pojedynczych kropek lub teÂż tworzyć z tych kropek struktury o bardzo urozmaiconym ksztaÂłcie. WielkÂą zaletÂą rastra stochastycznego jest brak kÂątów rastra, a co za tym idzie – brak mory i rozetek. Ponadto kropki rastra stochastycznego sÂą o rzÂąd wielkoÂści mniejsze od rastra amplitudowego, co powoduje, Âże wyglÂąd reprodukcji jest tak jednolity, iÂż wÂłaÂściwie moÂżna mówić, Âże druk rastrem stochastycznym jest drukiem "bezrastrowym". Brak regularnej, powtarzalnej struktury rastra amplitudowego powoduje, Âże w rastrze stochastycznym sÂą trochĂŞ mniejsze wymogi dotyczÂące pasowania kolorów – a w wypadku przesuniĂŞć separacji, zamiast widocznej goÂłym okiem wady pasowania, widać jedynie lekko rozmiĂŞkczony rysunek. Niewielkie punkty rastra stochastycznego stawiajÂą przed drukarzem (i jego sprzĂŞtem) wyÂższe wymagania, jednak staÂła wielkoÂść punktu rastra uÂłatwia zapanowanie nad najjaÂśniejszymi i najciemniejszymi partiami obrazu, które w druku rastrem amplitudowym sÂą najbardziej podatne na zmiany nafarbienia. W "stochastyku" moÂżna jedynie caÂły obraz równomiernie nie dolać lub równomiernie zalać farbÂą. W konsekwencji tych róÂżnic raster stochastyczny jest lepszy dla prac przygotowanych poprawnie, natomiast amplitudowy daje wiĂŞksze moÂżliwoÂści naprawienia Âźle przygotowanej kolorystycznie pracy (lub teÂż zepsucia pracy dobrej).
ÂźródÂło: wikipedia.pl