DTP (ang. Desktop Publishing – publikowanie zza biurka) – termin oznaczajÂący pierwotnie ogóÂł czynnoÂści zwiÂązanych z przygotowaniem na komputerze materiaÂłów, które bĂŞdÂą póÂźniej powielone metodami poligraficznymi. Krócej mówiÂąc, termin ten oznaczaÂł komputerowe przygotowanie do druku[1]. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz ksztaÂłtu) stron publikacji, ale takÂże zarzÂądzania pracÂą grupowÂą, a nawet odnosi siĂŞ do komputerowego sterowania urzÂądzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a wiĂŞc np. naÂświetlarkami czy maszynami drukarskimi.
Z czasem pojĂŞcie DTP zaczĂŞÂło odnosić siĂŞ takÂże do przygotowywania dokumentów do publikacji w postaci elektronicznej (cyfrowej).
Proces DTP rozpoczyna siĂŞ wprowadzeniem do komputera tekstu i obrazu. Poszczególne elementy graficzne podlegajÂą nastĂŞpnie indywidualnej obróbce, a na tekst jest nanoszona korekta. NastĂŞpnie odbywa siĂŞ zasadnicza czĂŞÂść procesu, czyli uÂłoÂżenie z tych wszystkich elementów gotowego projektu stron publikacji, ³¹cznie z naniesieniem informacji dla drukarza i introligatora. Na tym etapie pracy moÂżna równieÂż umieÂścić informacje o obrazie caÂłej skÂładki (patrz: impozycja). CzynnoÂść kończÂąca to zapisanie danych komputerowych w postaci pliku postscriptowego lub (coraz czĂŞÂściej) pliku PDF. W ramach DTP moÂżna równieÂż zarzÂądzać przepÂływem prac w drukarni oraz sterować urzÂądzeniami przygotowalni poligraficznej, jak i samej drukarni.
Istotne jest, Âże DTP zajmuje siĂŞ nie tylko samym obrazem, ale takÂże ksztaÂłtem podÂłoÂża, tak wiĂŞc termin ten dotyczy takÂże projektowania np. niezadrukowanych opakowań i innych form wykrawanych z papieru, kartonu, czy teÂż np. ksztaÂłtów wycinanych z folii samoprzylepnej.
ÂźródÂło wikipedia.pl