Eugeniusz Zenon Lokajski (BROK)
Eugeniusz Zenon Lokajski (ur. 14 grudnia 1908 w Warszawie, zm. 25 wrzeÂśnia 1944 w Warszawie) – polski lekkoatleta, olimpijczyk, fotograf amator.
ByÂł mistrzem Polski w rzucie oszczepem, piĂŞcioboju i dziesiĂŞcioboju, wicemistrzem w skoku wzwyÂż i autorem ponad 1000 zdjĂŞć dokumentujÂących powstanie warszawskie oraz uczestnikiem kampanii wrzeÂśniowej. UkończyÂł studia w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie. W 1924 r. wstÂąpiÂł do KS Warszawianka, gdzie trenowaÂł róÂżne dyscypliny, m.in. pÂływanie, bieganie i piÂłkĂŞ noÂżnÂą. ChciaÂł wstÂąpić do sekcji oszczepniczej, ale trener mu odmówiÂł. W 1928 zdaÂł maturĂŞ w Liceum im. MikoÂłaja Reja i odbyÂł obowiÂązkowÂą sÂłuÂżbĂŞ wojskowÂą. Po skończeniu studiów w 1932 roku powróciÂł do KS Warszawianka. W roku 1934 zostaÂł Mistrzem Polskim w rzucie oszczepem. ByÂł takÂże instruktorem lekkoatletyki w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego i nauczycielem wychowania fizycznego w Liceum im. MikoÂłaja Reja.
Startowa³ na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, gdzie zaj¹³ 7. miejsce. Pierwszy w Polsce rzuci³ oszczepem ponad 70 m (jego rekord z Poznania - 73,27 m przetrwa³ 17 lat). Przed II wojn¹ œwiatow¹ by³ czo³owym oszczepnikiem na œwiecie.
W kampanii wrzeÂśniowej dowodziÂł plutonem 35. puÂłku piechoty, nadal wykÂładaÂł w C. I. W. F. (tajnym), póÂźniej byÂł oficerem Armii Krajowej, a w powstaniu warszawskim - dowódcÂą plutonu kompanii sztabowej "Koszta" (pod ps. "Brok"). ZajmowaÂł siĂŞ dokumentacjÂą fotograficznÂą przebiegu walk, oraz zbrodni dokonywanych przez wojska niemieckie, a jego zdjĂŞcia spotkaÂły siĂŞ powszechnym uznaniem i stanowiÂą nieocenione Âświadectwo oporu walczÂącej stolicy. Zgin¹³ 25 wrzeÂśnia pod gruzami domu przy ul. MarszaÂłkowskiej 129.
ÂźródÂło: wikipedia.pl
Drukarnia Andruk we wspóÂłpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego wydaÂła Album - "BROK" który jest zbiorem wiĂŞkszoÂści zdjĂŞć z Powtania Warszawskiego wykonanych przez Eugeniusza Lokajskiego.
5 lutego 2008 odbyÂła siĂŞ promocja monografii powstańczych fotografii Eugeniusza Lokajskiego oraz otwarcie wystawy zdjĂŞć jego autorstwa. NowoczeÂśnie wydany album zawiera ponad 800 fotografii z Powstania Warszawskiego.
Album zostaÂł podzielony na trzy czĂŞÂści: Ludzie, Wydarzenia, Miejsca, do kaÂżdej przypisany jest inny kolor. Do opisu poszczególnych rozdziaÂłów wykorzystane zostaÂły urywki z prasy powstańczej oraz fragmenty wspomnień Powstańców pochodzÂące z Archiwum Historii Mówionej. OstatniÂą czĂŞÂść albumu stanowi katalog 840 zdjĂŞć Eugeniusza Lokajskiego oraz pÂłyta CD z wyszukiwarkÂą.
Sponsorem allbumu jest PKO Bank Polski.
Sponsorem wystawy jest Alumast S.A.
Producentem albumu jest drukarnia Andruk.ÂźródÂło: 1944.pl